Niemal każdy przedsiębiorca działający w obszarze handlu czy produkcji korzysta z usług transportowych. W przypadku działalności na skalę światową konieczna staje się optymalizacja kosztów przy uzyskaniu jak najszybszych terminów dostaw, tak by osiągać maksymalne korzyści ze sprzedaży. Nieocenioną pomocą stają się tutaj usługi wyspecjalizowanych firm spedytorskich. Jak wybrać dobrego spedytora?

Kim jest spedytor?

Spedytor zajmuje się kompleksową organizacją przewozu ładunków. Jest on odpowiedzialny za to, by transport towaru z punktu A do punktu docelowego B odbywał się w określonym czasie, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Do obowiązków spedytora należy m. in.:

  • wysyłka i odbiór ładunków, 
  • ustalanie szczegółowego przebiegu trasy dostaw, przygotowywanie dokładnych instrukcji przewozu, informowanie przewoźników o szczegółach zleconych transportów,
  • kompleksowe przygotowywanie towarów do transportu — w tym załadunek, rozładunek i przeładunek,
  • kompletacja dokumentów związanych z transportem,
  • odprawa celna,
  • bieżące kontrolowanie ładunku podczas transportu, monitorowanie jego położenia oraz informowanie o ewentualnych opóźnieniach powstałych podczas transportu.

Co więcej, spedytor odpowiada za negocjacje warunków cenowych transportu oraz pozyskiwaniem klientów i nowych przewoźników. Jest zatem osobą odpowiedzialną za koordynowanie i optymalizację procesu przewozu, dbając o to, by w stanie nienaruszonym i na czas dotarły do miejsca docelowego. Poszukując dobrego spedytora należy wiedzieć, że jego obowiązki wykraczają poza granice tradycyjnego przewozu towaru. Jego zadaniem jest organizacja przewozu w sposób najkorzystniejszy dla klienta. Nawiązując współpracę z określoną firmą warto upewnić się, że  oferuje ona kompleksowe usługi i zadba o nasz towar na każdym etapie jego transportu.

Dobry spedytor to profesjonalny spedytor

Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących usługi z zakresu transportu i spedycji. Wciąż pojawiają się też nowi spedytorzy. Mimo dostępu do szerokiej oferty firm, znalezienie odpowiedniego spedytora, z którym nawiążemy długofalową współpracę, może okazać się nie lada wyzwaniem. Wybierając spedytora przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie w branży. Najczęściej spedytorzy posiadający ugruntowaną pozycję na rynku posiadają większe doświadczenie, co przekłada się na jakość oferowanych usług. Warto więc zwrócić uwagę na firmy działające na rynku od lat. Co więcej, dobrze jest zweryfikować czy wybrana firma specjalizuje się w przewozie określonej grupy towarów oraz czy współpracuje z firmami z naszej branży. Dzięki temu zakres oferowanych usług będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Poszukując dobrego spedytora, warto również zwrócić uwagę na opinie dotyczące danej firmy. Wiele firm oferuje swoje usługi bezpośrednio w sieci. Pod zamieszczonymi ogłoszeniami pojawiają się również komentarze oraz oceny dotyczące współpracy z tymi firmami. Jest to doskonałe źródło wiedzy na temat firm transportowych. Co więcej, profesjonalny przewoźnik bez wątpienia będzie posiadał referencje. Dzięki temu istnieje możliwość zweryfikowania ich autentyczności poprzez kontakt z firmami, które je wystawiła.