Fotowoltaika-w-smart-domu

“Smart dom” do prawidłowego działania wymaga energii elektrycznej. W związku ze stale rosnącymi cenami prądu jego utrzymanie pochłaniać będzie coraz więcej pieniędzy. Można jednak tego uniknąć. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta – inwestując w fotowoltaikę. Dlaczego fotowoltaika w “smart domu” to dobre rozwiązanie?

 

Czym się wyróżnia smart dom?

 

Mianem “smart dom” określa się budynek wyposażony w inteligentny system, który łączy ze sobą wszystkie instalacje i automatyzuje ich działanie. W efekcie w dużej mierze ułatwia domownikom codzienne życie. W skład systemu wchodzi wiele elementów, które pozwalają zintegrować dom w jedną całość, w tym m.in. jednostka centralna, moduły przypisane do konkretnych pomieszczeń czy też i czujniki. 

“Smart dom” steruje nie tylko ogrzewaniem i oświetleniem, ale i otwiera bramę wjazdową, opuszcza rolety, włącza telewizor czy też uruchamia piekarnik o określonej porze. W razie potrzeby wezwie pomoc i poinformuje Cię, jeśli wokół domu będzie działo się coś niepokojącego. W konsekwencji w znacznej mierze podnosi bezpieczeństwo i zapewnia wysoki komfort użytkowania budynku.

Nawet będąc poza domem, możesz sterować jego funkcjami. System zazwyczaj pozwala zdalnie uruchomić określone instalacje np. włączyć alarm lub ogrzewanie. Wystarczy, że będziesz mieć przy sobie smartfon z dedykowaną aplikacją lub komputer z dostępem do internetu. To niezwykle przydatna opcja, która pozwala też monitorować pracę systemu podczas nieobecności w domu.

 

Smart dom i fotowoltaika – połączenie idealne?

 

W założeniu “Smart dom” ma nie tylko zapewniać wygodę użytkowania, ale również sprzyjać oszczędzaniu energii – wyłączy niezgaszone światło, opuści rolety w chłodną noc, tak aby budynek nie tracił ciepła czy wreszcie będzie inteligentnie zarządzał ogrzewaniem, obniżając je w ciągu dnia w razie potrzeby. Do prawidłowego działania sam jednak potrzebuje energii. Tę zaś może czerpać z fotowoltaiki.

Połączenie “smart domu” z fotowoltaiką uniezależnia budynek od dostaw prądu z sieci. W efekcie zapewnia systemowi nieprzerwane działanie. Dodatkowo obniża koszty funkcjonowania “Smart dom”. W takim przypadku niezbędną do zarządzania budynkiem energię elektryczną system czerpie z instalacji fotowoltaicznej. W związku ze stale rosnącymi cenami prądu takie rozwiązanie przynosi realne oszczędności.

Za połączeniem “smart domu” z fotowoltaiką przemawiają również względy ekologiczne. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną z odnawialnego źródła, jakim jest – Słońce. W trakcie swojej pracy nie wytwarza dwutlenku węgla, ani innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Nie hałasuje, a jej poszczególne elementy można poddać recyklingowi.

 

Fotowoltaika w smart domu – dodatkowe atuty

 

Samodzielna produkcja prądu przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej staje się w Polsce coraz popularniejsza. Sięga po nią coraz więcej gospodarstw domowych, które upatrują w niej szansy na obniżkę rachunków za prąd. Największe korzyści finansowe fotowoltaika przynosi wtedy, gdy zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną jest duże. Dlatego rekomenduje się jej połączenie m.in. z pompą ciepła (lub kotłem elektrycznym) czy też wentylacją mechaniczną.

Szereg korzyści przynosi także połączenie instalacji fotowoltaicznej ze “smart domem”. Odpowiednio zaprogramowany system będzie automatycznie kierować wyprodukowaną energię w miejsca, gdzie jest aktualnie potrzebna. Zwiększy to efektywność wykorzystania wytworzonego prądu. ”Smart dom” będzie również na bieżąco kontrolować pracę instalacji fotowoltaicznej. Dostarczane informacje pozwolą szybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Połączenie “smart dom” z fotowoltaiką jest źródłem wymiernych korzyści. Pozwala obniżyć rachunki za prąd, zwiększa wygodę i bezpieczeństwo użytkowania domu, a także ułatwia zarządzanie nim. To dlatego coraz więcej inwestorów prywatnych decyduje się na ten krok.