organizacja-stypy2

Uroczystości pogrzebowe, zgodnie z tradycją zakończone są stypą, która pozwala na uczczenie pamięci o zmarłym. Czas rodzinnego spotkania pozwala na wspomnienia i rozmowy o bliskiej osobie, która odeszła. Pomimo trudnej atmosfery takiej uroczystości, pojawia się potrzeba odpowiedniego ugoszczenia uczestników pogrzebu. Mimo że zorganizowanie stypy w zewnętrznym lokalu pozwala na duże ograniczenie naszego zaangażowania w przygotowanie uroczystości, wciąż często jest ona organizowana także w domach.

Współczesny charakter stypy

Stypa, nazywana także konsolacją, pierwotnie określana była jako uczta wyprawiana z powodu śmierci bliskiej osoby. Doszukiwano się w niej porównania do sakramentu komunii, a więc wydarzenia, które w pewien sposób podkreśla związek między żyjącymi a zmarłym. Ten duchowy charakter wydarzenia wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych.

W dzisiejszych czasach tradycja stypy nadal funkcjonuje, jednak przybiera bardziej praktyczny wymiar. Stała się formą poczęstunku dla gości, którzy wzięli udział w tradycyjnym pogrzebie zmarłego. Jest to sposób podziękowania i wyraz wdzięczności za przybycie oraz pożegnanie bliskiej osoby. Jest także cenną okazję do przeżycia straty w grobie najbliższych, pozwala na wspomnienie i rozmowy o bliskiej osobie, która odeszła. Najbliższa rodzina zmarłego ma wówczas także okazję do podziękowania uczestnikom pogrzebu za przybycie na uroczystość pożegnalną.

Jak zorganizować stypę w domu?

Oprócz formalności związanych z usługami pogrzebowymi świadczonymi przez zakłady pogrzebowe, uroczystość pożegnalna zmarłego wymaga odpowiedniego zorganizowania stypy. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni komfort nie tylko własny, ale również zaproszonych osób. Pierwszą kwestią jest zaproszenie gości.

Należy pamiętać o tym, że stypa nie wymaga zapraszania wszystkich gości biorących udział w pogrzebie. Zaprosić należy jedynie najbliższą rodzinę oraz przyjaciół zmarłego, a więc osoby, które miały szczególną więź z osobą zmarłą. Co istotne, warto zaprosić gości stosunkowo wcześniej, tak by wiedzieć ile osób weźmie udział w spotkaniu. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie liczby miejsc i posiłków dla uczestników stypy.

Warto również zadbać o odpowiedni transport gości do miejsca, w którym zorganizujemy stypę, a więc do naszego domu. Mimo że aktualnie większość osób posiada własne samochody i wydawać by się mogło, że dotarcie na uroczystość nie powinno sprawić problemu, mogą pojawić się osoby ograniczone mobilnie. W przypadku stypy organizowanej w domu, w kameralnym gronie gości, nie jest konieczne wynajmowanie dodatkowego środka transportu, który dowiezie zaproszonych na miejsce spotkania. Wystarczy skorzystać z pomocy przyjaciół lub rodziny, którzy dysponują samochodem, tak by po pogrzebie mogli zabrać ze sobą dodatkowych gości.

Poczęstunek dla osób zaproszonych na stypę

Istotnym elementem stypy jest poczęstunek dla gości, jako wyraz podziękowania za obecność na pogrzebie. Posiłek i przekąski można przygotować samemu. Niezależnie od liczby gości i zakresu menu jakie wybierzemy, przygotowanie poczęstunku może być jednak dość czasochłonne. Warto w takiej sytuacji skorzystać z ofert firm cateringowych, które przygotują i dowiozą poczęstunek na miejsce.

Dzięki usługom przedsiębiorstw zajmujących się cateringiem nie musimy martwić się dodatkowo o przygotowanie posiłków dla gości i możemy skupić się na spędzeniu czasu z najbliższymi. Zyskany czas możemy spożytkować na wspólne wspominanie zmarłego bliskiego i w skupieniu uczcić jego pamięć.

Mimo coraz większej popularności styp organizowanych w różnego rodzaju lokalach, uroczystość można przeprowadzić także w kameralnym, rodzinnym gronie najbliższych, we własnym domu. Z pewnością pozwoli to na obniżenie kosztów przyjęcia, jednak wymaga wcześniejszego rozplanowania wydarzenia i logistycznego przygotowania. Warto wziąć pod uwagę, że dzięki możliwości skorzystania z usług firm cateringowych, organizacja stypy we własnym domu nie jest bardzo absorbująca i wbrew pozorom, czasochłonna. Pozwoli na spokojne przeżycie straty członka rodziny w gronie najbliższych osób.