odpowiedni-smartwatch

Smartwatche stały się tak samo popularne, jak smartfony. Z powodzeniem zastępują zegarki, a nowoczesny wygląd sprawia, że doskonale prezentują się na nadgarstku. Na rynku istnieje wiele modeli smartwatchów, dlatego przed zakupem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Czym cechują się najlepsze smartwatche?

Najlepsze smartwatche poza funkcją zegarka (data, czas i stoper), posiadają szereg istotnych opcji, które można wykorzystać odpowiednio do potrzeb. Należą do nich:

 • funkcjonalny, dotykowy wyświetlacz z łatwym podświetleniem, dzięki czemu szybko można odczytać zawartość
 •  łączność bezprzewodowa Bluetooth (v4.x, a nawet wyższa), pozwala łatwo połączyć się ze smartfonem lub innym urządzeniem
 • tekstowe lub graficzne wyświetlanie powiadomień ze zintegrowanego smartfona (SMS-ach, e-mailach i połączeniach)
 • krokomierz i pulsometr, który umożliwia utrzymywanie odpowiedniego tempa podczas treningu
 • licznik spalanych kalorii, przydatny do dbania o sylwetkę
 • odporność na działanie wody, dzięki czemu nie ma potrzeby ściągania urządzenia przed pływaniem
 • zmiana wyglądu przez wybór wyświetlanej tarczy
 • funkcja śledzenia snu, która monitoruje długość poszczególnych faz snu
 • prognoza pogody
 • kalendarz
 • sterowanie aparatem smartfona lub wbudowany aparat
 • opcje płatności
 • odtwarzanie muzyki

Warto wybrać model dopasowany do codziennych potrzeb. W przypadku standardowego użycia (zegarek i powiadomienia ze smartfona), wystarczy model podstawowy. Z kolei osoby uprawiające sport, powinny wybrać modele z rozbudowanymi funkcjami, które pozwalają kontrolować aktywność fizyczną, a nawet spalanie kalorii.

Smartwatch do codziennego użytku i nie tylko

Wybierając smartwatch, należy określić swoje potrzeby. Na rynku istnieje wiele modeli, posiadających mniej lub bardziej rozbudowane funkcje. Urządzenie osiąga pełną funkcjonalność po połączeniu ze smartfonem, za pomocą technologii Bluetooth. Istnieją modele z okrągłym lub prostokątnym wyświetlaczem o rozdzielczości 1,2-1,5 cala. Podstawowy smartwatch to dobra opcja dla osób, które głównie korzystają z funkcji zegarka (data i godzina) oraz powiadomień z telefonu lub smartfona. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą nosić przy sobie telefonu, ale chcą mieć kontrolę nad przychodzącymi wiadomościami, np. sms, maile, itd. Bardziej zaawansowane modele posiadają  funkcję odbierania lub odrzucenia połączeń oraz możliwość prowadzenia rozmowy (wbudowany mikrofon i głośnik). To znaczne ułatwienie w miejscach, w których mamy ograniczony zakres ruchowy. Osoby, które chcą zadbać o aktywność fizyczną, mogą korzystać z aplikacji krokomierza, które posiadają urządzenia.

Smartwatch dla osób uprawiających sport i dbających o zdrowie

Topowy smartwatch dla osób uprawiających aktywność fizyczną posiada wbudowany krokomierz, pulsometr i ciśnieniomierz. Ma to szczególne znacznie w treningach wydolnościowych, w których wymagane jest utrzymanie tętna na odpowiednim poziomie. Modele do biegania, powinny być odporne na zachlapanie oraz posiadać oznaczenie z szóstką na końcu, np. np. IP66. Krokomierz doskonale sprawdza się w przypadku osób, które muszą dbać o codzienną aktywność podczas rekonwalescencji, odchudzania lub w celach zdrowotnych. Funkcję pomiaru ciśnienia doceniają w szczególności osoby, które cierpią na nadciśnienie. Systematyczne monitorowanie, pozwala szybko reagować na nagłe zmiany i uniknąć powikłań zdrowotnych. Sportowe modele posiadają wbudowany GPS, który umożliwia śledzenie trasy biegu oraz pokonanego dystansu. Funkcja ta może być połączona z aplikacjami do monitorowania tras. Niektóre sportowe smartwatche posiadają funkcję monitorowania jazdy na rowerze. Miłośnicy wypraw w góry, powinni zaopatrzyć się w model posiadający żyroskop, barometr i kompas. Z kolei osoby, które lubią pływać, z pewnością powinny wybrać model wodoszczelny. Klasa wodoszczelności oznaczona jest ósemką na końcu, np. IP68. 

Co wpływa na recenzje smartwatchów

Pozytywne recenzje smartfonów dotyczą modeli, które poza określonymi funkcjami, cechują się następującymi parametrami:

 • Wyświetlacz – powinien być czytelny oraz umożliwiać łatwą nawigację po menu urządzenia. Użytkownicy cenią również funkcję zmiany tarczy, przez co inteligenty zegarek nabiera innego wyglądu. Funkcja łatwego podświetlenia jest szczególnie przydatna do korzystania w nocy. Podstawowe modele posiadają często rozdzielczość wyświetlacza 170×170 do 240×240 px. Warto sprawdzić, czy rozmiar ikonek pozwala na łatwą nawigację. 
 • Czas pracy – im dłuższy czas pracy, tym wygodniejsze użytkowanie. Najlepsze smartwatche pracują nawet ponad 2 miesiące po jednym ładowaniu. Oczywiście zależy to od intensywności korzystania. Natomiast warto wybierać modele, które cechują się długim czasem pracy na jednym ładowaniu. 
 • Wymienny pasek – popularne modele posiadają paski, które w razie potrzeby można łatwo wymienić. Szerokość mocowania w takich smartwatchach wynosi: 18, 20 lub 22 mm. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ w razie ewentualnego uszkodzenia, pasek można szybko wymienić w większości punktów serwisowych. 
 • Niezawodność – wszystkie funkcje inteligentnego zegarka, powinny działać bez zarzutu w każdych warunkach. Topowy smartfon nie może się zawieszać, ani działać wolno. Do znanych marek należą m.in.: Apple, Samsung oraz Huawei. 

Najlepsze smartwatche nie tylko pełnią funkcję zegarków, lecz także zastępują działanie wielu urządzeń, m.in. ciśnieniomierza, pulsometru, itd. Przed zakupem należy określić swoje potrzeby, aby wybrać model z odpowiednimi funkcjami. W przypadku podstawowych funkcji, wystarczy prosty i tańszy model. Natomiast urządzenia z zaawansowanymi funkcjami, wiążą się z wyższą inwestycją. Warto zakupić smartwatch renomowanego producenta z gwarancją wysokiej jakości i precyzyjnego działania. 

źródło: ABfoto.pl – fotograficzny sklep online