Plywanie-od-A-do-Z

Dlaczego warto pływać?

Pływanie to świetny sposób na aktywność całego ciała i wzmacnianie układu krążenia. Jest to bezpieczna aktywność, która poprawia kondycję i modeluje mięśnie bez zbędnego przeciążania, dlatego jest do sport odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Oprócz wielu korzyści zdrowotnych pływanie ma również pozytywny wpływ na ludzką psychikę. Niezależnie od tego, czy pływasz rekreacyjnie, czy wyczynowo, możesz samodzielnie doświadczyć korzyści płynących z regularnych ćwiczeń w wodzie. Każda aktywność sportowa jest dobra dla Twojego zdrowia, ale pływanie może przynieść korzyści, których nie uzyskasz w innym sporcie. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania kursami pływackimi. Idealnie jest, gdy masz możliwość skorzystania z pomocy instruktora.

Technika, oddech i zaufanie

Na początku instruktor pływania zaleca zapoznanie się z podstawowymi stylami i technikami pływackimi, aby zorientować Cię jak wygląda nauka. Styl jaki wybiera osoba ucząca się, zależy od jej indywidualnych preferencji, rolą instruktora jest obserwacja ucznia i wskazanie właściwej techniki odpowiadającej konkretnej osobie.

Podstawą pływania jest prawidłowe oddychanie. Możesz je najpierw ćwiczyć na brzegu basenu na płytkiej wodzie. Jeśli bardzo się boisz, możesz to zrobić również na sucho, poza wodą. Najpierw zacznij dmuchać ustami do wody bez zanurzania nosa, następnie zanurz nos i nadal dmuchaj do wody. Dzięki pomocy i wskazówkom instruktora oddychanie w wodzie stanie się łatwiejsze. Niektórym dorosłym trudno jest odrzucić strach i zaprzyjaźnić się z wodą. Tu zasadą jest zaufanie do instruktora i wody. Lekcje pływania dla dzieci odbywają się pod okiem certyfikowanych instruktorów, którzy nieustannie uczą się i otrzymują sugestie na warsztatach i szkoleniach. Na kursach pływania możesz nauczyć się wstrzymywania oddechu, wydechu do wody, pływania na brzuchu i plecach, a także skakania do wody, nurkowania i orientacji pod wodą. W nauce pływania z instruktorem pomogą Ci też pomoce z pianki w kształcie makaronu, lub pływające deski i rękawy. 

Ostrożnie ale do przodu

Nie wskakuj do głębokiej wody. Twoje ciało może doznać szoku cieplnego z powodu szybkiego ochłodzenia ciała, a w głębokiej wodzie z dala od brzegu, czy krawędzi basenu jest to niebezpieczne zwłaszcza w przypadku paniki. Nie wskakuj też do wody, jeśli jej nie znasz i widzisz po raz pierwszy. Zwłaszcza na otwartych wodach, takich jak jezioro lub morze, nigdy nie wiadomo, co znajduje się pod powierzchnią.

Instruktor nauczy Cię pływać sprawnie, poprawnie, ale przede wszystkim nauczy Cię kochać wodę i pływanie. Z profesjonalny nauczycielem nabierzesz właściwej techniki, ustabilizujesz oddech i poprawisz swoją wytrzymałość oraz kondycję. Lekcje dla dzieci często prowadzone są w formie zabawy. Budowana jest w ten sposób pozytywna relacja z wodą, dzięki czemu późniejsze nabywanie umiejętności pływackich jest łatwiejsze. Badania gotowości szkolnej pokazują, że dzieci, które angażują się w aktywność fizyczną w wodzie z nastawieniem na pływanie, są lepiej przygotowane do uczęszczania do szkoły niż ich niepływający rówieśnicy.

Pływanie to sport, w którym obowiązują minimalne ograniczenia dotyczące zdrowia, wieku i sprawności. Możesz zacząć pływać, nawet jeśli nigdy nie uprawiałeś żadnego sportu. Już po krótkim czasie dostrzeżesz jak duże daje korzyści dla Twojego zdrowia.

źródło: movecamp.pl – szkoła pływania Warszawa