programista-aplikacji-mobilnych

Zapotrzebowanie na aplikacje mobilne stale rośnie. Nic więc dziwnego, że programiści aplikacji mobilnych cieszą się dużym wzięciem na rynku pracy. Mogą oni liczyć nie tylko na atrakcyjne zarobki, ale również duże możliwości rozwoju. Jak więc zostać programistą aplikacji mobilnych? Czy studia informatyczne są potrzebne?

Programista aplikacji mobilnych – jak nim zostać?

 

Aplikacje mobilne cieszą się dużą popularnością. Ułatwiają bowiem codzienne funkcjonowanie – liczą kalorie, pozwalają zaplanować trening, zapewniają możliwość komunikowania się z innymi czy też robienia zakupów bez wychodzenia z domu. Służą również rozrywce, np. oglądaniu filmów czy graniu. Nic więc dziwnego, że wraz z ich upowszechnieniem zapotrzebowanie na programistów aplikacji mobilnych wzrosło.

Deficyt specjalistów sprawia, że firmy mają problemy ze znalezieniem pracowników. Dlatego starają się przyciągnąć kandydatów wszelkimi możliwymi sposobami. Oferują nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również pracę w dynamicznym środowisku, udział w ambitnych projektach i brak monotonii. W zamian jednak oczekują określonych umiejętności. Jak więc zostać programistą aplikacji mobilnych?

Wykształcenie – czy programista aplikacji mobilnych musi ukończyć informatykę?

 

Osoba ubiegająca się o stanowisko programisty aplikacji mobilnych nie musi mieć wykształcenia informatycznego. Niemniej najczęściej jest ono mile widziane. To sygnał dla pracodawcy, że kandydat dysponuje ogólną wiedzą na temat metod i inżynierii programowania.

W zawodzie programisty aplikacji mobilnych dobrze radzą sobie także absolwenci robotyki, automatyki i matematyki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by i osoby po studiach ekonomicznych, a nawet humanistycznych, próbowały swoich sił w zawodzie. Programowania można się bowiem nauczyć podczas specjalistycznych kursów lub na własną rękę, wykorzystując dostępne w sieci materiały.

Umiejętności – co jest niezbędne w pracy programisty aplikacji mobilnych

 

Programista aplikacji mobilnych musi znać określone języki programowania, np. Java, Obiective C oraz Swift. To, czy nauczył się ich w trakcie studiów, podczas kursów czy też z materiałów dostępnych w internecie, ma drugorzędne znaczenie. Liczy się bowiem to, jak biegle się nimi posługuje i jakie są jego rzeczywiste umiejętności programowania.

Na tym jednak nie koniec. Kandydat na stanowisko programisty aplikacji mobilnych powinien wykazywać określone predyspozycje i kompetencje miękkie. W zawodzie tym liczy się kreatywność, spostrzegawczość, a także dobra organizacja pracy własnej. Co więcej, programista aplikacji mobilnych powinien dobrze radzić sobie z pracą w grupie i pod presją czasu. Musi mieć również analityczny umysł.

Doświadczenie – must have w pracy programisty?

Zasada jest prosta: im większym doświadczeniem dysponuje programista aplikacji mobilnych,na tym lepsze warunki zatrudnienia może liczyć. Warto więc wybierać ambitne, rozwijające projekty, które nie tylko wydłużają staż pracy, ale skutkują nabyciem nowych umiejętności. Taka postawa nie tylko sprzyja rozwojowi, ale również pozwala być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami w branży, co z kolei pozytywnie wpływa na konkurencyjność programisty na rynku pracy.

Co jednak ma zrobić początkujący twórca aplikacji mobilnych, który jeszcze nie zdobył doświadczenia? Przede wszystkim nie zrażać się, wysyłać CV, brać udział w rozmowach kwalifikacyjnych, a jednocześnie tworzyć własne projekty. Dla potencjalnego pracodawcy będą one sygnałem zaangażowania i chęci do pracy. Polecanym rozwiązaniem jest również wzięcie udziału w praktykach lub stażu organizowanym przez daną firmę.

Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybierzesz – czy poprzez studia, pracę indywidualną, czy może kursy – czeka Cię sporo pracy. Programowanie wymaga bowiem zaangażowania i pracy własnej. Nawet jeśli już nauczysz się programować, musisz nieustannie pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. W przeciwnym razie szybko wypadniesz z rynku pracy. Taka ścieżka kariery, choć wymagająca, daje sporo satysfakcji. Dlatego warto ją rozważyć.

źródło: TeamQuest.pl – Rekrutacja IT