rehabilitacja-stawu-biodrowego

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego to inwazyjny zabieg, który ma za zadanie przywrócić pacjentowi maksymalną sprawność. Bez rehabilitacji pooperacyjnej nie będzie to jednak możliwe. Stanowi ona bowiem kluczowy element wpływający na powodzenie zabiegu. Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego i ile trwa?

Endoproteza stawu biodrowego – czy rehabilitacja jest potrzebna?

W przypadku dużego zniszczenia stawu biodrowego wszczepienie endoprotezy jest jedynym sposobem uchronienia pacjenta przed niepełnosprawnością. W ramach zabiegu chirurg zastępuje uszkodzony staw sztucznym odpowiednikiem, czyli endoprotezą.

Wymiana kości biodra i tkanki chrzęstnej, jaka ma wówczas miejsce, jest uznawana za czynność inwazyjną. W efekcie wiąże się z czasowym ograniczeniem samodzielności i koniecznością odciążenia stawu. Co więcej, zabieg osłabia mięśnie i zaburza płynność chodzenia. W takiej sytuacji rehabilitacja jest więc niezbędna. Dzięki niej pacjent powraca do maksymalnej sprawności.

Na tym jednak nie koniec. Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego ma zmniejszać dolegliwości bólowe oraz zmiany wywołane operacją. Skraca również czas powrotu do zdrowia i służy poprawie jakości życia – po jej zakończeniu pacjent może w końcu sprawnie się poruszać.

Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego?

Forma i plan rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego są zawsze ustalane indywidualnie i zależą m.in. od przyczyny i zakresu zabiegu, ogólnego stanu zdrowia pacjenta czy też jego kondycji.

Rehabilitację po endoprotezie stawu biodrowego można podzielić na kilka etapów. O tym, kiedy rozpocząć kolejny, decyduje lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta.

  1.     Rehabilitacja wczesna

Jej rozpoczęcie zaleca się już w pierwszych dniach po operacji. W jej ramach na początek wykonuje się nieskomplikowane ruchy kończyną, np. zginanie kolana. Wraz z dochodzeniem do zdrowia ćwiczenia stają się bardziej wymagające, aż w końcu pozwalają osiągnąć stabilną pozycję stojącą.

  1.     Nauka chodzenia z balkonikiem

Ćwiczenia chodu można rozpocząć po osiągnięciu stabilnej pozycji stojącej. Pierwsze próby chodzenia najczęściej podejmuje się już w 3-4 dobie po zabiegu. Gdy pacjent opanuje naukę chodzenia z balkonikiem i jest w stanie samodzielnie wykonywać czynności higieniczne, najczęściej jest wypisywany do domu, gdzie powinien kontynuować rehabilitację.

  1.     Chodzenie o kulach

Najczęściej etap ten trwa kilka tygodni. W jego ramach buduje się siłę mięśni, a także stabilizuje poczucie równowagi. W efekcie z czasem pacjent może zrezygnować z jednej kuli, a następnie rozpocząć trening wchodzenia po schodach.

  1.     Ćwiczenia oporowe i inne

 Służą dalszemu wzmacnianiu mięśni. Wykonuje się je m.in. przy zastosowaniu przyrządów treningowych, np. taśmy elastycznej. Wraz z czynionymi postępami ćwiczenia stają się coraz bardziej intensywne. Z czasem pacjent może zacząć pływać i jeździć na rowerze.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego – ile trwa?

Specjaliści zaznaczają, że rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego jest długa. Trudno jednak jednoznacznie wskazać czas powrotu do maksymalnej sprawności. Jest to bowiem kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników, w tym m.in.:

  • wieku pacjenta,
  • indywidualnej kondycji i sprawności mięśniowej,
  • wydolności oddechowej i krążeniowej organizmu,
  • zaangażowania i tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń.

Dojście do zdrowia zazwyczaj zajmuje pacjentom ponad pół roku. Jednak w niektórych przypadkach rehabilitacja może trwać nawet rok. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Efekty są tego warte.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego jest żmudna i wymaga czasu. Im jednak dokładniej pacjent będzie przestrzegał wskazówek specjalisty, tym szybciej odzyska sprawność. Dlatego nie należy rezygnować z codziennego treningu. Niewskazane jest również forsowanie kończyny. W obu przypadkach można bowiem sobie zaszkodzić.

źródło: crsrehabilitacja.pl – Centrum Rehabilitacji Sportowej Warszawa