Kompleksowy przewodnik po rehabilitacji sportowej, sprawdzone metody leczenia kontuzji

Rehabilitacja sportowa – rodzaje

Istnieje wiele różnych rodzajów rehabilitacji. Niektórzy ludzie korzystają z rehabilitacji fizycznej, terapii zajęciowej lub terapii mowy.

Proces rehabilitacji sportowej jest różny dla każdej osoby i zależy od rodzaju doznanej kontuzji.

Fizjoterapeuta będzie współpracował ze sportowcem, aby zidentyfikować obszary dysfunkcji i pomóc przywrócić zakres ruchu, równowagę, siłę, mobilność, koordynację i pomagać w procesie gojenia uszkodzonej tkanki.

Rehabilitacja jest ważnym procesem dla sportowców, ponieważ pomaga im wyzdrowieć po kontuzjach, które mogą wpływać na ich wydajność lub zdolność do kontynuowania uprawiania sportu. Może być również stosowany jako środek zapobiegawczy dla młodych sportowców, którzy są narażeni na pewne kontuzje

Jak znaleźć najlepszą klinikę rehabilitacji sportowej

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jakość ośrodka rehabilitacyjnego. Dobry terapeuta kontuzji sportowych będzie musiał posiadać certyfikat, licencję i doświadczenie.

Zobacz również: Jak wygląda i ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego?

Zalecamy, aby przed wizytą dowiedzieć się jak najwięcej o ośrodku rehabilitacyjnym. Upewnij się, że wiesz, jakie zabiegi oferują i jakie są ich ceny. Sprawdź wszelkie opinie pacjentów, którzy przeszli zabiegi w tej placówce. Ważne są recenzje od osób, które przeszły leczenie w określonej klinice.

Jakie są typowe urazy sportowe?

Kontuzje sportowe nie są rzadkością, ale w większości przypadków nie są aż tak poważne. Mogą wahać się od skręceń po złamania. Młodsi sportowcy, którzy wciąż rosną, są bardziej narażeni na kontuzje związane z płytkami wzrostu.

Młodsi sportowcy są bardziej narażeni na kontuzje spowodowane płytkami wzrostu z powodu wciąż rosnących kości. W badaniu opublikowanym w British Journal of Sports Medicine naukowcy zbadali narażenie nastoletnich sportowców na kontuzje i odkryli, że osoby w wieku od 16 do 17 lat były 3 razy bardziej narażone na poważny uraz kolana niż osoby w wieku 18 lat. i starsi.

Znaczenie rehabilitacji sportowej w procesach zdrowienia

Rehabilitacja sportowa to proces leczenia i fizjoterapii mający na celu pomoc osobom, które podczas aktywności fizycznej doznały kontuzji. Istnieje wiele powodów rehabilitacji sportowej, w tym zapobieganie przyszłym kontuzjom, powrót do uprawiania sportu sprzed urazu i powrót do normalnych czynności życiowych.

Rehabilitacja sportowa jest ważną częścią procesu zdrowienia, ponieważ zmniejsza obrzęk i ból po kontuzji. Zapobiega również występowaniu innych powikłań, ponieważ organizm ma czas na wyleczenie z urazu.

Ważne jest, aby po kontuzji przestrzegać harmonogramu regeneracji, aby mieć jak największą szansę na szybkie wyleczenie.

Wiele osób popełnia błąd myśląc, że mogą robić, co chcą, dopóki czują się lepiej” – mówi dr John P. Porcari, profesor kinezjologii i dyrektor Centrum Badań nad Snem i Wydajnością w Wisconsin. „Prawda jest taka, że natura zawsze wygrywa. Musimy bardzo uważać na to, co robimy”.