Jak-czytac-oznaczenia-slupkow-drogowych

Drogi w całym kraju są oznakowane za pomocą biało-czerwonych słupków. Z pewnością zna je każdy kierowca. Czy tak samo dobrze rozróżniamy oznakowania liczbowe, które znajdują się na słupkach? Bywa z tym różnie. A jest to wiedza potrzebna i pożyteczna, gdyż w niektórych sytuacjach może uratować życie. Dlatego wyjaśniamy, jak czytać oznaczenia słupków drogowych.

Czym są słupki drogowe i jakie informacje zawierają?

Słupki drogowe to lekko spłaszczone, biało-czerwone elementy wyposażenia wszystkich dróg w kraju. Inna nazwa to słupki prowadzące, w przepisach oznaczane symbolem U-1a lub nazywane słupkiem drogowym kilometrażowym. Są odpowiedzialne za tak zwany pikietaż. Już to określenie powinno rozjaśnić obraz co do ich zastosowania i znaczenia. Zgodnie z definicją pikietaż to określenie miejsca na drodze lub linii kolejowej poprzez podanie odległości od jej początku. To właśnie charakterystyczne słupki drogowe są odpowiedzialne za prezentowanie takiej informacji. Ich wysokość przed wkopaniem wynosi 150 cm. Są wykonane z białego tworzywa sztucznego i mają dwa odblaski, jeden w kolorze czerwonym, drugi o białej barwie.

Jak czytać oznaczenia zawarte na słupkach drogowych?

Na słupku kilometrażowym, pod postacią liczb, są umieszczone cenne informacje. Pierwsza liczba, znajdująca się na samym szczycie słupka, to numer drogi, na której się znajdujemy i jest to najmniejsza z liczb na słupku. Następnie poniżej odblasku, nieco większą czcionką, umieszcza się liczbę oznaczającą kilometr drogi. Nieco niżej na słupku drogowym znajdziemy największą liczbę, która określa metry tej drogi. Podając informację ze słupka prowadzącego, jesteśmy w stanie określić naszą lokalizację z dokładnością do 100 metrów. Bo właśnie co 100 metrów są umieszczane przydrożne słupki pikietażowe. Dlaczego te informacje są ważne? Ponieważ pozwalają nam z łatwością określić nasze położenie, nawet poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma żadnych punktów orientacyjnych, w lesie czy na drodze biegnącej przez pola. Po co nam wiedza o lokalizacji? Kiedy przemieszczamy się z jednego punktu do drugiego, informacje zawarte na słupkach drogowych nie będą nam potrzebne. Kiedy jednak nasz samochód ulegnie awarii i niezbędne będzie wezwanie pomocy drogowej, znalezienie naszego pojazdu ułatwią właśnie słupki pikietażowe. 

Inną sytuacją, w której znajomość oznaczeń na słupkach drogowych jest istotna, jest zdarzenie drogowe lub wypadek. Podczas wzywania pomocy, policji czy służb ratunkowych określenie lokalizacji wypadku będzie niezbędne. Dzięki temu czas dojazdu pomocy będzie znacznie skrócony. W sytuacji zagrożenia życia ten dodatkowy czas może być kluczowy. Dlatego warto zapamiętać, jak czytać oznaczenia słupków drogowych i w razie potrzeby móc tę wiedzę zastosować w praktyce. 

źródło: drogowe.com.pl – bariery drogowe