poziom-halasu-kompresorow

Hałas i nadmiar niepożądanych dźwięków towarzyszy nam każdego dnia. Jednak coraz bardziej uświadamiamy sobie, jak bardzo nam szkodzą i jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też dążymy do redukcji głośnych dźwięków i zmniejszenia ich oddziaływania. Dotyczy to również miejsca pracy. Hałas jest nieodzownym elementem pracy sprężarek powietrza. Warto więc zastanowić się nad tym, jak ograniczyć hałas w zakładzie wykorzystującym kompresory i wdrożyć te rozwiązania do codziennej praktyki.

Wpływ hałasu na zdrowie człowieka

Długotrwałe przebywanie w hałasie negatywnie odbija się na stanie zdrowia. Jednak najbardziej powszechne jest przekonanie, że dźwięki o dużym natężeniu uszkadzają jedynie słuch, prowadząc do jego częściowej lub całkowitej utraty. Jednakże badania prowadzone w ostatnich latach udowodniły, że to jedynie czubek góry lodowej. 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała raport o chorobach spowodowanych hałasem środowiskowym. Wynika z niego, że długotrwały lub nadmierny hałas skutkuje problemami zdrowotnymi takimi, jak choroby układu krążenia, zaburzenia funkcji poznawczych u dzieci, szum w uszach i utrata słuchu. Oprócz tego, długotrwałe narażenie na hałas, nawet o niskim natężeniu, może powodować słabą koncentrację, zwiększony poziom stresu, niższą wydajność w pracy, a także drażliwość, problemy w komunikacji z ludźmi i chroniczne zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ ludzkie ucho jest wyjątkowo wrażliwe na bodźce. Wszystkie wspomniane choroby i konsekwencje zdrowotne wynikają z faktu, że ucho w zasadzie nie odpoczywa. Nawet kiedy śpimy, a nasze ciało się regeneruje, uszy nadal odbierają dźwięki a mózg je przetwarza, przez co wywołuje w organizmie reakcję stresową, podnosząc ciśnienie krwi i tętno.

Ograniczenie hałasu kompresorów przy użyciu nowoczesnych rozwiązań technologicznych

Zgodnie z dyrektywą Unijną 2006/42/WE z 17 maja 2006 w sprawie maszyn nie ma jednego ogólnie określonego limitu poziomu emisji hałasu związanego z użytkowaniem maszyny. Jednak przepisy zawierają wytyczne dotyczące hałasu emitowanego przez urządzenia. Zgodnie z nimi producenci zobowiązani są, by projektować maszyny emitujące niski poziom hałasu oraz wyposażone w środki ograniczające źródło powstawania hałasu przez zastosowanie odpowiednich materiałów, unikanie rezonansu, projekty tłumików, odpowiednie zaprojektowanie przewodów i rur, itp. Przepisy te nie są nowe i większość producentów kompresorów i rozwiązań zaopatrujących w sprężone powietrze wdrożyło je w swojej produkcji. 

 

Doskonałym rozwiązaniem jest także stosowanie osłon dźwiękochłonnych. Niektóre firmy wprowadzają na rynek sprężarki produkowane z nowoczesnych materiałów i wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie hałasu urządzeń przy pracy. Jeśli jednak w naszym zakładzie funkcjonuje starsza i bardziej hałaśliwa maszyna to można zamontować odpowiednie osłony wygłuszające i redukujące drgania przenoszone przez kompresor na podłoże lub sąsiadujące z nim urządzenia.

Zmniejszenie hałasu kompresorów dzięki organizacji sprężarkowni

Ograniczenie hałasu emitowanego przez kompresory jest trudniejsze, gdy na niewielkiej powierzchni pracuje kilka takich urządzeń lub nawet cały system zaopatrywania w sprężone powietrze. Wtedy dobrym pomysłem jest zorganizowanie sprężarkowni. Jest to oddzielne pomieszczenie, w którym zostają umieszczone wszystkie kompresory. Dzięki oddzieleniu sprężarek ścianą i zamontowaniu drzwi dźwiękoszczelnych poziom hałasu w zakładzie spada i pozwala pracownikom wykonywać swoją pracę w komfortowych warunkach. Jednak wyjście to wymaga wydzielenia pomieszczenia z przeznaczeniem na sprężarkownię. Nie wszystkie firmy mają siedziby na tyle obszerne, by móc wdrożyć to rozwiązanie. Wtedy odpowiedzią może okazać się wyposażenie przedsiębiorstwa w kontenerową stację sprężarek. To nowoczesne i mobilne rozwiązanie sprawia, że sprężarkownia zostaje umieszczona w kontenerze poza budynkiem zakładu. Tym samym każda firma może dobrać rozwiązanie ograniczające poziom hałasu, będące jednocześnie dostosowane do realiów jej działalności.

źródło: almig.pl