Już dawno skończyły się czasy, kiedy to systemy klimatyzacji były zarezerwowane wyłącznie dla klientów zamożnych i właścicieli domów jednorodzinnych. Obecnie dobrej jakości sprzęt może znaleźć się w mieszkaniu, gabinecie, biurze i w domku letniskowym – a co najważniejsze, jego zakup wcale nie musi wiązać się z ogromnymi inwestycjami finansowymi.

Jak to możliwe? Rozwiązaniem jest oczywiście tania klimatyzacja, która mimo niższych kosztów zakupu, nadal zapewnia więcej niż przyzwoite działanie. Jaką ją znaleźć? Na co możesz się zdecydować? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które pozwolą Ci zaoszczędzić nieco pieniędzy, a jednocześnie przygotować sprawny, przydatny system.

Szukasz taniej klimatyzacji? Zwróć uwagę na wszystkich producentów!

 Podstawowym błędem popełnianym przez klientów rozmaitych sklepów jest skupianie się wyłącznie na markach, które doskonale znają i cenią. Oczywiście prawdą jest, że tego typu firmy często przygotowują sprzęty dobrej jakości, z wykorzystaniem nowoczesnych systemów i z użyciem materiałów wysokiej jakości. Co jednak zrobić w sytuacji, w której interesujące Cię urządzenia kosztują zbyt dużo?

Nie musisz wcale rezygnować z zakupu! Na rynku działają również inne, mniej znane przedsiębiorstwa, które często zapewniają dostęp do urządzeń nieco tańszych, ale nadal bardzo dobrych. Sposobem na zmniejszenie wydatków będzie więc otwarcie się na wszystkie marki dostarczające do sklepów swoje klimatyzatory.

Oczywiście wcale nie oznacza to, że należy decydować się na pierwszy lepszy model. Nadal niezbędna wydaje się analiza własnych potrzeb oraz specyfiki miejsca, w którym sprzęt ma zostać zamontowany. Podczas porównywania poszczególnych konstrukcji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • parametry techniczne klimatyzatora,
 • przeznaczenie urządzenia,
 • obsługiwane funkcje i elementy dodatkowe,
 • jakość wykonania obudowy,
 • opinie innych klientów, potwierdzające (lub nie) wysoką jakość.

Klimatyzatory przenośne – tańsze sprzęty do domu i nie tylko

 Nawet pomimo bardzo szerokiej i rozbudowanej oferty rynkowej, może zdarzyć się tak, że proponowane systemy klimatyzacji okażą się zbyt drogie. Dotyczy to zwłaszcza modeli typu split, które składają się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Rozwiązaniem tego problemu okazać się może inwestycja w klimatyzatory przenośne, które w większości przypadków są po prostu tańsze. Czym się charakteryzują? To kompaktowe urządzenia, które instalowane są wewnątrz pomieszczeń. Co ważne, zawierają one koła lub rolki transportowe, dlatego w każdej chwili można je bez problemu przenieść.

Warto zaznaczyć również, że do sklepów trafiają zarówno modele wyposażone wyłącznie w wentylatory, jak i zawierające specjalną rurę odprowadzającą gorące powietrze, którą trzeba zamontować w oknie. Klimatyzatory przenośne to dobra alternatywa dla droższych modeli stacjonarnych. Zwłaszcza w niewielkich pokojach, gabinetach i warsztatach.

Co zyskasz po zakupie taniego klimatyzatora?

 Wybór konstrukcji mniej znanej firmy bądź sprzętu przenośnego nie musi wiązać się z poważnymi ograniczeniami. Ze względu na wciąż rozwijającą się technologię, a także poszerzaną ofertę na rynku, bez trudu znajdziesz systemy klimatyzacji zapewniające świetny stosunek ceny do jakości. Oznacza to, że nawet w przypadku niższego kosztu zakupu, możesz liczyć między innymi na:

 • możliwość dopasowania najważniejszych parametrów (takich jak moc i zasięg działania),
 • skuteczne systemy filtracji, oczyszczające powietrze,
 • wygodną regulację działania klimatyzatora,
 • dostęp do funkcji dodatkowych i wielu trybów pracy sprzętu,
 • wysoką klasę energetyczną,
 • systemy zabezpieczeń,
 • solidne wykonanie jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Niezależnie od wysokości posiadanego budżetu, każdą decyzję zakupową warto podejmować w sposób przemyślany. Zanim wybierzesz cokolwiek, dokonaj pomiarów pomieszczenia i dopasuj moc do metrażu (na każdy metr kwadratowy powinno przypadać 100 W mocy), a następnie zwróć uwagę na możliwości interesujących Cię urządzeń. Potwierdzeniem ich jakości, przydatności i niezawodności okażą się natomiast pozytywne opinie pozostałych kupujących.

źródło: Clima Polska – klimatyzatory