organizacja-pogrzebu

Pogrzeb to dla bliskich zmarłej osoby obciążenie nie tylko pod względem psychicznym, ale i finansowym. Choć sprawy materialne nie powinny w tym trudnym czasie zaprzątać głowy rodzinie, trudno od nich uciec. Organizacja pochówku wiąże się bowiem z wieloma wydatkami. Na jakie koszty należy się przygotować?

Z jakimi wydatkami wiąże się pogrzeb? W jakich obszarach szukać oszczędności?

Organizacja pogrzebu bliskiej osoby to dla rodziny ogromny wysiłek psychiczny. Uroczystość pozwala jednak oddać hołd zmarłemu i należycie się z nim pożegnać. Dlatego ma ogromne znaczenie dla rodziny. Nic więc dziwnego, że najbliżsi pragną, aby wszystko odbyło się zgodnie z ostatnią wolą zmarłej osobie lub według ich wizji. To jednak kosztuje. Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

  1. Miejsce na cmentarzu. Koszt dzierżawy miejsca na cmentarzu jest uzależniony m.in. od rodzaju groby. Nekropolie sprzedają zarówno kawałki terenu wyznaczone pod groby ziemne, jak i grobowce murowane oraz nisze w kolumbariach. Najwięcej trzeba zapłacić za te ostatnie, najmniej za groby ziemne pojedyncze.Cena miejsca na cmentarzu uzależniona jest także od długości dzierżawy oraz miejscowości, w jakiej znajduje się nekropolia. Koszty mogą zaskakiwać zwłaszcza w dużych miastach. Np. w stolicy za tradycyjny grób ziemny pojedynczy na niektórych cmentarzach trzeba zapłacić nawet prawie 2 tys. zł, natomiast za rodzinny – nieco mniej niż 2,5 tys. zł (dzierżawa na 20 lat).
  2. Urna lub trumna. Przyjmuje się, że pochówek urnowy jest tańszy niż złożenie trumny z ciałem do grobu. Najtańsze naczynia na prochy kosztują zaledwie ok. 150-200 zł. Do tego trzeba również doliczyć koszty samego spopielenia zwłok, które oscylują wokół 600-700 zł w mniejszych miejscowościach i 1000 zł – w dużych miastach.Jeśli rodzina zdecyduje się na pochówek tradycyjny, jego koszt może obniżyć, wybierając trumnę sosnową, a nie dębową. Najprostsze warianty wykonane z sosny kosztują ok. 1000 zł. Jeżeli trumna ma mieć zdobienia i okucia, wówczas jej cena będzie wyższa. Trumny dębowe są droższe – za prosty model trzeba zapłacić od 2 do 3 tys. zł.
  3. Obsługa pogrzebu. Obejmuje m.in. przenoszenie trumny z ciałem, wykopanie i zasypanie grobu czy też ułożenie kwiatów na mogile. Jej koszt wynosi średnio 1000-1200 zł.
  4. Transport i przechowywanie ciała w chłodni. Koszt transportu ciała jest uzależniony od odległości, jaką należy pokonać z ciałem, i oscyluje wokół 2 zł/km. Do tego trzeba doliczyć również wynagrodzenie dla kierowcy. Natomiast za usługę przechowywania ciała w chłodni płaci się ok. 50 zł za dobę.

Na tym jednak wydatki związane z organizacją pogrzebu się nie kończą. Rodzina musi bowiem zapłacić również za przygotowanie ciała, wykonanie wieńców i wiązanek pogrzebowych oraz napisanie klepsydr i nekrologów. Msza pogrzebowa lub uroczystość z Mistrzem Ceremonii to kolejny koszt, który trzeba ponieść. Do tego doliczyć należy jeszcze oprawę muzyczną.

Wsparcie zakładu pogrzebowego – dlaczego tak istotne?

Będąc w żałobie, trudno skupić się na działaniu i szczegółach pogrzebu. Wzięcie na swoje barki odpowiedzialności za wszystkie obowiązki związane z przygotowaniem ceremonii i pochówku jest niezwykle trudne. Nie każdy ma na to czas i siły. Jednak dzięki rozwojowi kompleksowych usług pogrzebowych rodzina może zająć się tym, co najważniejsze – wzajemnym wsparciem. Jednocześnie nie musi się obawiać, że uroczystość będzie niewłaściwie przygotowana.

To nie tylko wygodne, ale i atrakcyjne cenowo rozwiązanie. Dlaczego? Gdy większością kwestii związanych z przygotowaniem ceremonii i pochówku zajmie się jeden zakład pogrzebowy, łatwiej zoptymalizować koszty uroczystości.

Organizacja pogrzebu wiąże się z koniecznością poniesienia wielu wydatków. Żeby obniżyć koszty, należy zdecydować się na mniej wystawną uroczystość i tańsze materiały. Warto również wybrać zakład pogrzebowy, który jest w stanie świadczyć kompleksowe usługi pogrzebowe. W ten sposób rodzina uniknie konieczności angażowania różnych podmiotów, co sprzyja optymalizacji kosztów pochówku.