zdrowe-suplementy-diety

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest urozmaicenie diety o brakujące składniki odżywcze. Mogą być one istotnym źródłem wielu witamin i minerałów  w tym – witaminy A, E, B, B1, B2, B6, biotyny, kwasów foliowych, wapnia i magnezu, a także wielu innych. Wiele osób zastanawia się jednak czy suplementy diety działają?

Suplement diety przeważnie zakupić w formie, która ułatwia ich przyjmowanie. Możemy wybrać jedną z kilku różnych form, które będą nam odpowiadać. Suplementy najczęściej sprzedawane są w formie tabletek, kapsułek, proszku do rozpuszczania w wodzie, ale także w postaci płynu z dozownikiem.

Suplement diety, a lek – jakie są różnice?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest różnica między lekiem a suplementem diety. Trzeba wiedzieć, że zgodnie z definicją prawną suplement diety zaliczany jest do środków spożywczych i tak też jest traktowany. To sprawia, że podlegają takim definicjom prawnym jak żywność, a decyzję o tym, czy należy je dopuścić do obrotu, podejmuje GIS. Bardzo istotną funkcję pełni w tej sprawie także rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ustalające zasady prawa żywnościowego. Ta regulacja sprawia, że jeśli produkt może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia, wprowadzane są odpowiednie procedury zapobiegające.

Ta różnica między lekiem a suplementem jest bardzo znacząca z punktu widzenia prawa, ale nie należy się obawiać, że produkty te nie podlegają żadnym regulacjom. Należy jednak pamiętać, że suplement diety nie jest lekiem i nie ma pełnić funkcji leczniczej, a jedynie uzupełniać niedobory różnych substancji w organizmie.

Suplementy diety, a zdrowie – co daje przyjmowanie suplementów diety?

Przed przyjęciem suplementów diety należy mieć świadomość, że są one tylko dodatkiem do zbilansowanej diety i ruchu, które powinny być podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo że nie są one lekami, powinny być one stosowane bez konsultacji z lekarzem i badaniami. Suplementacja może być jednak olbrzymim wsparciem dla naszego organizmu, zwłaszcza gdy spożywamy produkty sztucznie hodowane zimą. Te bowiem nie zawierają tyle samo witamin i minerałów, które uprawiane są naturalnie.

Niezależnie na jakie rodzaje suplementów diety byśmy się zdecydowali, nie możemy jednak opierać na nich całej swojej diety. Powinny być one bowiem tylko dodatkiem, który ma uzupełnić możliwe braki.

Czy suplementy diety działają?

Wiele osób, które decyduje się na zakup suplementów diety, a nie posiada wiedzy dotyczących ich działania pyta podczas zakupów „czy suplementy na stawy działają” bądź też prosi o „suplementy, które działają”. Działającymi suplementami diety możemy nazwać produkty, które są wysokiej jakości. Warto wiedzieć, że chcąc mieć liczące się na rynku suplementy diety, producent dba o ich jakość i zawartość składników. Jest to tym ważniejsze, że spożywane produkty powinny spełniać wszelkie wymagane wymogi.

By móc stwierdzić czy suplementy działają, musimy wiedzieć, że wszystkie możliwe do zakupu suplementy diety mają odpowiednie wartości energetyczne, ale kontrole wykazały, że są także produkty, które nie posiadają ilości substancji czynnych, które zostały zadeklarowane przez producenta. Zdarza się także, że produkty te są zanieczyszczone innymi związkami chemicznymi. Suplement powinien więc pochodzić od sprawdzonego producenta, który jest znany na rynku.

Bezpieczeństwo suplementów diety

Bezpieczna suplementacja powinna opierać się na korzystaniu z produktów uzyskanych ze sprawdzonych źródeł. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany suplement jest odpowiedni, możemy poprosić o radę fachowców. Zakupu suplementu należy także dokonać w sprawdzonych sklepach, co pozwoli zminimalizować ryzyko. Nigdy nie należy dokonywać zakupu tego typu produktów ze źródeł, którymi nie ufamy oraz aukcji, które kuszą niską ceną. Możemy bowiem natrafić na podróbki produktów, które są bardzo niskiej jakości.

Podstawową bezpiecznego przyjmowania suplementacji jest także odpowiednie dobieranie proporcji przyjmowanych suplementów. Dawki, które są zbyt duże, mogą doprowadzić do występowania poważnych chorób i schorzeń.

Czy suplementy są zdrowe?

Zdrowe suplementy to takie, które pochodzą z naturalnych składników. Na rynku spotkać można wiele produktów, które wytwarzane są ze związków, które wytwarzane są w laboratorium. Warto jednak zaznaczyć, że to jakie suplementy warto brać i jakie będą dla nas bezpieczne, zależy także od tolerancji naszego organizmu. Bardzo istotne jest to zwłaszcza w przypadku osób, które mają alergię, biorą już inne leki lub witaminy.

Suplementy diety są idealnym wsparciem dobrze zbilansowanej diety oraz uzupełnieniem leków, które zostały nam przepisane przez lekarza. Należy jednak do ich przyjmowania podchodzić z odpowiednią rozwagą i podobnie jak w przypadku lekarstw, wybierać jedynie najlepsze dostępne rozwiązania, które gwarantują bezpieczeństwo i zdrowie.